Kategorie
Artykuły

Jak zapobiegać utracie kolagenu?

Jak zapobiegać utracie kolagenu?

Utrata kolagenu jest główną przyczyną osteoporozy. Mówi się, że osteoporoza powstaje w wyniku niedoboru wapna. Ale utrata wapna powstaje o wiele później niż utrata kolagenu. Dlatego zamiast stosować rentgenowskie badanie warto spojrzeć jak wygląda stan kolagenu a do tego są potrzebne testy laboratoryjne. Mineralizacja i odkładanie się wapna w kościach jest bardzo późnym procesem, które zależy w pełni od witaminy D3.

Wchłanianie wapna do kości i krwi jest zależne tylko od aktywnej formy witaminy D3. Zachodzi to na poziomie wątroby oraz nerek. Absolutnie oba te etapy zależą od Witaminy D3. A więc witamina D3 nie działa bez magnezu. To znaczy aby dostała się witamina D3 do kości potrzebny jest nam magnez! W pierwszej kolejności potrzebny jest magnez a później witamina D3 a na koniec wapno. Aby kolagen był mocny i trwały potrzebne są wiązania ale jeżeli tych wiązań jest zbyt dużo to dochodzi do zmniejszenia ruchomości stawów (w stawach tworzą się zrosty – podobne zrosty tworzą się po operacjach).

Więcej na temat Magnezu dowiesz się tutaj:

Chroniczny niedobór magnezu: poważne kliniczne zagrożenie o wielu różnych obliczach.

Co jeść przy utracie kolagenu?

Aby nie zmniejszała się ruchomość i sztywność w stawach i aby nie tworzyło się zbyt dużo blizn pooperacyjnych potrzebne jest kilka naturalnych składników:

Katechaina – pomaga w dojrzewaniu kolagenu. Dobrym źródłem jest zielona herbata,
• Winogrona, olej z pestek winogrona, kora sosny,
Ekstrakt z pestek winogrona – zapobiega powstawaniu blizn.

Antocyjanidyny– wpływają na kolor jagód i pestek. Im więcej będziemy jeść takich kolorów to będzie silniejsza nasza tkanka łączna. Jeżeli kolagen, potrójna spirala będzie silna to wytrzymałość jest porównywana z metalem. Ale jeżeli jest ubogo wtedy możemy porównać ja do gumy.

Antocyjanidyny

Elastyna znajduje się w narządach. To jest skóra, pęcherzyki, chrząstki, krążki międzykręgowe – jeżeli takie struktury będą rozciągane to porównywane są do nici ale jeżeli nie są rozciągane to są grube. We wszystkich elastynach spotykamy glicyna, lizyna, prolinę. Aby elastyna była trwała i mocna potrzebny jest enzym aktywowany dzięki miedzi oraz żelazu. Elastyny są aktywowane antyciadoninom, które odpowiedzialne są za wytwarzanie koloru oraz odpowiedzialne są z progesteronu. Aby utrzymać elastynę w dobrym stanie możemy korzystać krem z dzikiego przychórza. Jeżeli Kobiety będą korzystać z tego w dużych ilościach to ten roślinny progesteron będzie wchłaniany do krwi i będzie wywoływać napięcie przedmiesiączkowe.

Utrata Kolagenu to prawdziwa bolączka XXI wieku. Jeżeli szukasz pomocy to zapisz się na terapię do Tomasz Chojnicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *