Kategorie
Artykuły

Czy wiesz, że blizna może powodować ból kręgosłupa?

Czy wiesz, że blizna może powodować ból kręgosłupa?

Zaczynając ten akapit rozmyślałem w głowie od czego ugryźć ten jakże ciekawy temat. Otóż przyczyn bólu kręgosłupa może być naprawdę bardzo wiele a diagnostyka terapeuty może zaczynać się na stopach a kończyć na głowie. Jednym z nieodłącznych elementów mojej pracy gabinetowej jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z całego życia pacjenta. W ciągu kilku lat pracy z pacjentami zauważyłem korelację pomiędzy zmianami strukturalnymi a objawami bólowymi. Pacjenci, którzy posiadali blizny w obrębie jamy brzusznej częściej skarżyli się na ból w dolnym odcinku kręgosłupa.

Blizna po cesarskim cięciu

Blizna nie ma daty ważności dlatego mimo upływu lat obszar nacięcia może pozostać bolesny oraz powodować zaburzenia oddychania w wyniku ścisłej korelacji z układem oddechowym. Układ nerwowy naszego organizmu widząc niewydolność głównych mięśni oddechowych znajdujących się w obszarze nacięcia, przekierowuje swoje siły na dodatkowe mięśnie “oddechowe” znajdujące się w klatce piersiowej i szyi. Po dłuższym czasie między innymi taki jak: pochyłe, mostkowo-obojczykowo-sutkowe oraz dźwigacz łopatki stają się hipertoniczne lub hipotoniczne. Oznacza to, że mięśnia są słabe co w konsekwencji prowadzi do przeciążenia odcinka szyjnego. Może objawiać się mocnym bólem.

Blizna po CC
Blizna po cesarskim cięciu

Wraz z upływem czasu blizna goi się i staję się coraz mniej tkliwa. Niestety funkcja brzucha staje się rozmyta z powodu sprzężenia zwrotnego spowodowanego na poziomie uszkodzonych tkanek. To toruje drogę słabej kontroli kręgosłupa i miednicy. Więzadła oraz stawy przyjmują dużo większe obciążenia niż powinny.

Stabilizacja ciała

Ludzki organizm każdego dnia narażony jest na przyjmowanie wielu bodźców pochodzących z zewnątrz. Delikatny dotyk, nacisk, dźwięk, ciepło, zimno, emocje (myśli), pobudzanie nocyceptywne i wiele innych bodźców odbieranych jest w mózgu. To mózg decyduje czy informacja zwrotna będzie prawidłowa czy też nie. W wyniku posiadania blizny po cesarskim cięciu może dojść do zaburzenia informacji płynącej z miejsca tkliwego do naszej kory ruchowej. W konsekwencji mięśnia odpowiadające za core-stability zmieniają swoją toniczność. Dochodzi wtedy do przeciążenia mięśni na poziomie odcinka lędźwiowego. Wszystko to prowadzi do pojawienia się bólu kręgosłupa.

Warto zaznaczyć, że blizny to nie tylko cesarskie cięcie, ale również usunięte znamiona, pieprzyki, rozcięcia itp.: Mechanizm zachodzenia zmian jest taki sam.

Jeżeli zainteresował Ciebie ten tekst to podziel się go ze znajomymi, szczególnie tymi których boli kręgosłup. Zachęcam do kontaktu ze mną w celu zadania pytań lub umówienia się na wizytę.

Pozdrawiam.
Tomasz Chojnicki

Tomasz Chojnicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *