Kategorie
Artykuły

Voucher na masaż – idealny pomysł na prezent

Święta lada moment – podaruj zdrowie swoim bliskim

Voucher na masaż – idealny pomysł na prezent

Wybierz jedną z dwóch rodzajów zabiegów:

Masaż relaksacyjny

Podaruj sobie chwile pełne odprężenia. Masaż Relaksacyjny to świetna okazja, aby odpocząć od pędzących dni. To czas tylko dla Ciebie i Twoich zmysłów. Masaż relaksacyjno-leczniczy pomoże rozluźnić mięśnie, poprawić krążenie oraz ujędrnić skórę. Godzinna sesja pomoże rozluźnić napięte mięśnia karku, kręgosłupa oraz uspokoić emocje. Zabieg odbywa się przy użyciu olejków o delikatnym zapachu, które dodatkowo nawilżą Twoją skórę, a piękne aromaty pozytywnie wypłyną na Twoje samopoczucie. Zregeneruj swoje ciało oraz umysł, pozbywając się zbędnego napięcia. Przed Tobą przyjemne chwile, które pozostaną w pamięci na długi czas. To także świetna okazja, żeby naładować swoje akumulatory pozytywną energią! Czas na relaks!

Terapia przeciwbólowa

Metoda P-DTr w polskim języku oznacza Priopioceptywny Głęboki odruch śćięgnisty. Metoda została stworzona przez dr Jose Palomar Lever, MD.

W każdej sekundzie mózg człowieka odbiera różnorodne bodźce. Pochodzą one zarówno ze świata zewnętrznego jak i również z naszego wnętrza (np.: jelit). Bodźce te zbierane są przez określone struktury – receptory. Zlokalizowane są w powięziach, skórze, mięśniach, więzadłach. Dzięki odpowiedniej znajomości diagnostycznych, w tym między innymi testów  mięśniowych Terapeuta jest w stanie precyzyjnie zdiagnozować przyczynę dolegliwości z którymi trafia do nas pacjent. Terapia ta integruje człowieka jako jedną nierozerwalną całość – struktura, biochemia oraz emocje.  

Podczas terapii możesz spodziewać się wielu ciekawych spostrzeżeń oraz lepiej zrozumiesz swoje ciało. 

Czasami przyczyna bólu barku znajduję się np.:

– w kostce bocznej,

– w Twoim żołądku (pod postacią nietolerancji pokarmowej),

– zaburzeń emocjonalnych.

Ponadto podczas terapii dostaniesz wiele wskazówek na temat dalszego postępowania, porad żywieniowych (współpraca z dietetykiem) itp.: 

Z jakim problemem możesz przyjść na metodę P-DTr

 • Z narządem ruchu, 
 • Dolegliwościach bólowych, 
 • Redukcja objawów ze strony układu pokarmowego: (wzdęcia, biegunki, zaparcia, refluks, zgaga),
 • Nietolerancjach pokarmowych, 
 • Poprawa koncentracji,
 • Ograniczenia zakresu ruchomości, 
 • Problemach emocjonalnych, 
 • Zdrowy, spokojny sen
 • Problemach zaopatrywanych przez nerwy czaszkowe

Szczegóły oferty

Voucher na masaż – idealny pomysł na prezent

W ofercie możesz zakupić:

 • Voucher na 1 masaż – cena 150zł
 • Voucher na 3 masaże – cena 360zł (oszczędzasz 90zł)
 • Voucher na 5 masaży – cena 500zł (oszczędzasz 250zł)

Masz pytania?
Zadzwoń pod numer: 513 249 980

Kategorie
Artykuły

Nowy gabinet w Białymstoku

Zapisz się na terapię w Białymstoku

Fizjoterapia Białystok

Nazywam się Tomasz Chojnicki jestem absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku “Fizjoterapia”. Swoje doświadczenie zdobywałem w państwowych klinikach w Gdańsku oraz Łomży. Pracę w gabinecie opieram na metodzie PDTrOd lat pasjonuję się zdobywaniem wiedzy z zakresu fizjologii człowieka, biochemii funkcjonalnej. W codziennej pracy współpracuję z trenerami motorycznymi, lekarzami. Ponadto jestem wykładowcą w Hotelu Kurpia Art w Nowogrodzie oraz właścicielem firmy “NeuroHand”. Od wielu lat pasjonuję się piłką nożną, sportami walki oraz historią.

Co sądzą o mnie pacjenci?

W ciągu jednego roku w Nowogrodzie przyjmuję kilkuset pacjentów z różnymi problemami. Zajmuję się leczeniem za pomocą terapii wisceralnej, treningu medycznego, rehabilitacji osób starszych, chorób lokomocyjnych, bólów migrenowych. W gabinecie swoje działania opieram na fizjoterapii prywatnej w Nowogrodzie oraz Białymstoku.

Zobacz opinię na mój temat: “Tomasz Chojnicki – Fizjoterapia Nowogród

Efekty terapii metodą PDTr

Jak możesz się umówić?

Gabinet w Białymstoku znajduję się na ulicy Młynowa 38 lok. 7., pod nazwą “4senses”. Zapisy są prowadzone pod numerem telefonu: 513249980. Serdecznie zachęcam do odwiedzenia strony internetowej www.4senses.fit.

Pozdrawiam,

Tomasz Chojnicki.

Kategorie
Artykuły

Popraw pracę jelita

Jelita to część układu pokarmowego. Jego powierzchnię tworzą liczne pofałdowania, kosmki oraz mikrokosmki zwiększające jego obszar, który po „rozłożeniu” stanowiłby około 500m2 (skóra ma zaledwie 2m2).

Jelita dzielą się na jelito cienkie, w którym odbywa się aktywne trawienie i wchłanianie oraz jelito grube, gdzie treść jelitowa ulega zagęszczeniu, oraz wchłaniane są niektóre składniki pokarmowe. Łącznikiem jelita krętego z jelitem grubym jest zastawka krętniczo-kątnicza, która może płatać bardzo dużo “udawanych chorób”.

Prosta technika dla ” leniwego jelita “

 1. Połóż się wygodnie ze zgiętymi nogami na podłodze.
 2. Następnie złap swój brzuch tworząc “zegar”, w którym pępek jest środkiem.
 3. Upewnij się, że wykonałeś powyższe kroki dobrze, a następnie zaobserwuj pojawiającą się wyniosłość w naszych tkankach.
Popraw pracę jelita
 1. Weź głęboki spokojny wdech dolnożebrowy, jednocześnie pociągając całą treść pokarmową ku górze.
 2. Następnie podczas wdechu, ściągamy nasze dłonie w dół.
 3. Powyższe ćwiczenie wykonujemy kilka razy dziennie po 2-3 minuty
Popraw pracę jelita

Zadbaj o blizny!

Blizna nie ma daty ważności dlatego mimo upływu lat obszar nacięcia może pozostać bolesny oraz powodować zaburzenia kolagenowe. Bardzo ważna jest prewencja terapeutyczna w celu zapobiegnięciu powstawania zrostów, które mogą powodować spowolnienie perystaltyki jelit. Cesarskie cięcia, wycięcia woreczka żółciowego lub wyrostka robaczkowego oraz wszystkie inne cięcia na brzuchu wymagają natychmiastowej terapii. Opóźnienia terapii powodują nieodwracalne zmiany zrostów. Odpowiednie jedzenie może pomóc w budowie nowego kolagenu. O kolagenie dowiesz się więcej tutaj.

Zapisz się na terapię

Odpowiednio prowadzona fizjoterapia może pomóc w wielu problemach gastrycznych. Pomogłem wielu swoim pacjentkom z problemami miesiączkowymi, hormonalnymi oraz gastrycznymi. Sprawdź o mnie opinię. Umów się na wizytę.

Kategorie
Artykuły

Biegunki to nie jest Twoja “uroda”

Biegunki to nie jest Twoja “uroda”.

Zastawka krętniczo-kątnicza znajduje się między jelitem krętym (ostatnia część jelita cienkiego) a kątnicą lub wstępującą okrężnicą (pierwsza część jelita grubego; a wyrostek robaczkowy znajduje się tuż pod nim). Jego funkcją jest umożliwienie przechodzenia strawionych pokarmów z jelita cienkiego do jelita grubego. Zastawka krętniczo-kątnicza również blokuje odpady przed cofaniem się do jelita cienkiego. Zastawką powinna być jednokierunkową, otwierającą się tylko w celu umożliwienia przejścia strawionego materiału a następnie zamknięta, aby zapobiec „cofaniu” kału z powrotem do jelita cienkiego. Gdy jelito cienkie/grube nie jest aktywne w procesie trawienia lub wytwarzania kału, zastawka jest rozluźniona (ani otwarta, ani zamknięta).

Zastawka Houstona– to poprzeczne fałdy tkanki odbytnicy, które podtrzymują ciężar kału i zapobiegają naciskowi na tkankę odbytu, aby zapobiec ciągłemu poczuciu konieczności wypróżniania się. Problem z zastawką Houstona może wywołać ciągłą potrzebę wypróżnienia, jednak dana osoba może nie odnieść sukcesu lub mieć niepełną defekację.

Zespół zastawki krętniczo-kątniczej
Kiedy zastawka krętniczo-kątnicza jest zablokowana, otwarte produkty przemiany materii mogą cofać się do jelita cienkiego (podobnie jak zatkany odpływ zlewu kuchennego), zaburzając trawienie, a także tworząc niezdrowe toksyny, które są wchłaniane przez organizm. Ponadto, jeśli zastawka krętniczo-kątnicza jest zablokowana, zamknięte produkty przemiany materii nie mogą przedostać się do jelita grubego lub są one zwężone.

Jakie są objawy zaburzeń zastawki krętniczo-kątniczej?
✔ Problemy z zaparciami? Wzdęcia?
✔ Biegunka? Zespół jelita drażliwego? Silne pragnienie wypróżnienia, ale nieskuteczne? Cienie pod oczami?
✔ Nagły ból krzyża po pochyleniu się, by podnieść monetę z podłogi?
✔ Bóle miednicy, stawów; Osłabienie mięśni lędźwiowych, biodrowych lub czworogłowych – mięśni zaangażowanych w postawę i lokomocję.
✔ Problemy z zatokami, zaciek po nosie, bóle głowy, szumy uszne
✔ PMS, Przewlekłe dolegliwości zapalne lub toksyczne.

Przyczyny zespołu zaburzeń?

Niedobór HCl – główna przyczyna: leki zobojętniające kwas na Helicobacter Pylori – zatrzymuje na różne sposoby przepływ kwasu żołądkowego potrzebnego do trawienia pokarmu i wchłaniania niektórych witamin z grupy B oraz wapnia; Zaburzenia bakteryjne.
Rozstrój emocjonalny, Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Blizny na brzuchu.
Higiena jedzenia (zbyt szybkie jedzenie, jedzenie pokarmów, na które jesteś wrażliwy, zbyt małe przeżuwanie jedzenia). Słaba jakość żywności (napoje gazowane, alkohol, kofeina, czekolada, surowa żywność, ostre pikantne potrawy), Odwodnienie.

Leczenie zespołu zastawki krętniczo-kątniczej (lub zespołu Houstona)

Technika dla zastawki krętniczo-kątniczej.

✔ Możliwości leczenia zespołu zastawki krętniczo-kątniczej (lub zespołu Houstona) obejmują korektę samej wartości, chiropraktyczną korektę segmentu kręgosłupa unerwiającego jelito cienkie, grube, poprawa układu współczulno-przywspółczulnego, praca na punktach nerwowo-naczyniowych i neurolimfatycznych punktów dla zastawek oraz jelita cienkiego oraz grubego, ściągnięcie dysfunkcji nocyceptywnych i mechanorecepcyjnych oraz zmianę diety, również suplementacja.

✔ Możliwe odżywianie: chlorofil, enzymy trawienne, witamina D, wapń

Należy pamiętać, że regulacja zastawki krętniczo-kątniczej jest WYKONALNA TYLKO gdy USUNIĘ SIĘ GŁÓWNY PROBLEM powodujący zaburzenia zastawki. Same wykonanie technik fizjoterapeutycznych nie „rozwiąże” problemu.

Tymczasowe zalecenia dietetyczne podczas leczenia
Unikaj przez dwa tygodnie:
Pokarmy objętościowe – takie jak: nasiona, produkty pełnoziarniste, surowe warzywa. Potrawy pikantne – takie jak: chili w proszku, ostra papryka, salsy, pieprz czarny i cayenne,
✔ Wyeliminuj również – likiery, napoje alkoholowe, kakao, czekoladę, produkty kofeinowe

Tomasz Chojnicki

Kategorie
Artykuły

Jak zapobiegać utracie kolagenu?

Jak zapobiegać utracie kolagenu?

Utrata kolagenu jest główną przyczyną osteoporozy. Mówi się, że osteoporoza powstaje w wyniku niedoboru wapna. Ale utrata wapna powstaje o wiele później niż utrata kolagenu. Dlatego zamiast stosować rentgenowskie badanie warto spojrzeć jak wygląda stan kolagenu a do tego są potrzebne testy laboratoryjne. Mineralizacja i odkładanie się wapna w kościach jest bardzo późnym procesem, które zależy w pełni od witaminy D3.

Wchłanianie wapna do kości i krwi jest zależne tylko od aktywnej formy witaminy D3. Zachodzi to na poziomie wątroby oraz nerek. Absolutnie oba te etapy zależą od Witaminy D3. A więc witamina D3 nie działa bez magnezu. To znaczy aby dostała się witamina D3 do kości potrzebny jest nam magnez! W pierwszej kolejności potrzebny jest magnez a później witamina D3 a na koniec wapno. Aby kolagen był mocny i trwały potrzebne są wiązania ale jeżeli tych wiązań jest zbyt dużo to dochodzi do zmniejszenia ruchomości stawów (w stawach tworzą się zrosty – podobne zrosty tworzą się po operacjach).

Więcej na temat Magnezu dowiesz się tutaj:

Chroniczny niedobór magnezu: poważne kliniczne zagrożenie o wielu różnych obliczach.

Co jeść przy utracie kolagenu?

Aby nie zmniejszała się ruchomość i sztywność w stawach i aby nie tworzyło się zbyt dużo blizn pooperacyjnych potrzebne jest kilka naturalnych składników:

Katechaina – pomaga w dojrzewaniu kolagenu. Dobrym źródłem jest zielona herbata,
• Winogrona, olej z pestek winogrona, kora sosny,
Ekstrakt z pestek winogrona – zapobiega powstawaniu blizn.

Antocyjanidyny– wpływają na kolor jagód i pestek. Im więcej będziemy jeść takich kolorów to będzie silniejsza nasza tkanka łączna. Jeżeli kolagen, potrójna spirala będzie silna to wytrzymałość jest porównywana z metalem. Ale jeżeli jest ubogo wtedy możemy porównać ja do gumy.

Antocyjanidyny

Elastyna znajduje się w narządach. To jest skóra, pęcherzyki, chrząstki, krążki międzykręgowe – jeżeli takie struktury będą rozciągane to porównywane są do nici ale jeżeli nie są rozciągane to są grube. We wszystkich elastynach spotykamy glicyna, lizyna, prolinę. Aby elastyna była trwała i mocna potrzebny jest enzym aktywowany dzięki miedzi oraz żelazu. Elastyny są aktywowane antyciadoninom, które odpowiedzialne są za wytwarzanie koloru oraz odpowiedzialne są z progesteronu. Aby utrzymać elastynę w dobrym stanie możemy korzystać krem z dzikiego przychórza. Jeżeli Kobiety będą korzystać z tego w dużych ilościach to ten roślinny progesteron będzie wchłaniany do krwi i będzie wywoływać napięcie przedmiesiączkowe.

Utrata Kolagenu to prawdziwa bolączka XXI wieku. Jeżeli szukasz pomocy to zapisz się na terapię do Tomasz Chojnicki
Kategorie
Artykuły

Poznaj przyczynę zespołu przewlekłego zmęczenia

Poznaj przyczynę zespołu przewlekłego zmęczenia

Zmęczenie jest jednym z najtrudniejszych diagnostycznych objawów ponieważ jest towarzyszem większości chorób. Jednak czasami bywa tak, że mimo potwierdzających badań diagnostycznych, które wykluczają występowanie choroby, uczucie zmęczenia jest obecne. Najczęściej nazywamy to zespołem przewlekłego zmęczenia.

Zespół przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia nie do końca jest nam znany. Rozpoznaję się go zazwyczaj dopiero po wykluczeniu wszystkich przyczyn somatycznych. Obserwuję się go częściej u kobiet niż u mężczyzn (stosunek 3:1, ostatnie doniesienia z USA mówią o wartości  4:1). Pojęcie neurastenii zostało wprowadzone po raz pierwszy w 1869 roku przez Georga Millera Bearda i aktualnie nazywane jest zmęczeniem lub wyczerpaniem układu nerwowego wywołane „przepracowaniem organizmu” lub wpływem „stresorów” na z pozoru wydolny układ nerwowy.

Neurofizjologia powstawania stresu

Oś HPA

Oś HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza) jest to połączenie hormonalne, które jest wzajemnie połączone zarówno strukturalnie jak i czynnościową pomiędzy podwzgórzem, przysadką mózgową oraz gruczołem nadnerczowym. Powyższe połączenia hormonalne odpowiadają za bardzo ważny udział w procesie wydzielanie glikortykosteroidów (między innymi kortyzolu – hormonu stresu) z kory nadnerczy do krwi. Uwolnienie kortyzolu mobilizuję nasz organizm do walki lub ucieczki. 

W dzisiejszych czasach stres kojarzy się z czymś negatywnym. Wynika to z szybkiego tempa życia oraz braku dbania o swoje zdrowie. Stres może być zarówno negatywny jak i pozytywny.

Kiedy stres może być pozytywny?

Załóżmy, że jesteśmy przed bardzo ważnym egzaminem. Nasz organizm wyzwala bardzo dużo kortyzolu (hormon-stresowy) ponieważ przygotowuje nasz organizm do wytężonego skupienia. Dzięki pobudzeniu AUN egzamin poszedł nam świetnie i chwile po skończonym egzaminie następuje rozluźnienie.  Jest to normalna reakcja naszego autonomicznego układu nerwowego na linii: „walcz lub uciekaj” do „hamowanie i trawienie”. Tak powinna wyglądać prawidłowa praca osi HPA.

Kiedy stres może być negatywny?

Stres negatywny jest wtedy gdy nasz układ nerwowy jest ciągle w stanie „walki lub ucieczki” niezależnie od tego czy jesteśmy miesiąc przed egzaminem, w trakcie egzaminu czy też miesiąc po egzaminie. Jest to ciągłe pobudzenie kory nadnerczy, która powoduję wydzielanie kortyzolu (hormonu stresowego).

Poznajmy główną przyczynę zespołu przewlekłego zmęczenia

Główną przyczynę zespołu przewlekłego zmęczenia są „wierzchołki fasolek”. Dokładnie tak. Jest to oczywiście potoczna nazwa dla naszych bardzo ważnych narządów wewnętrznych jakimi są nadnercza.

Około 60-80% pacjentów posiada problem z nadnerczami.  Jest to bardzo ważny organ, który powoduje zaburzenie naszego ciała. Składa się on z rdzenia oraz kory nadnerczy. Rdzeń nadnerczy odpowiada za wydzielanie: katecholamin norepinefryny i epinefryny natomiast kora nadnerczy: wytwarza kortyzol, aldosteron (odpowiada za utrzymanie równowagi elektrolitowej). Główną funkcją nadnerczy jest trzymanie procesów metabolicznych takich jak:

 • Odpowiedni poziom cukru,
 • Regulacja procesów zapalnych,
 • Regulacja wodna i minerałów,
 • Walka lub ucieczka,
 • Utrzymanie ciąży,
 • Inicjacja rozwoju płciowego.

W przypadku złej pracy osi HPA zostaję zaburzona gospodarka hormonalna na poziomie podwzgórza – przysadki mózgowej – nadnerczy. Zbyt długie utrzymanie organizmu w stresie powoduje zmniejszenie poziomu kortyzolu (hormon stresowy) co prowadzi najczęściej do zespołu przewlekłego zmęczenia organizmu. W wyniku tego nasz organizm może mieć podwyższone cytokiny prozapalne, zaburzenia ciśnienia krwi, uzależnienia od cukru itp.:

Przyczyny zaburzeń nadnerczy na podstawie kinezjologii stosowanej:

– Strukturalne – duże lub nagromadzone urazy z całego życia. Operacje, blizny, oparzenia, tatuaże itp.:

– Biochemiczne – nietolerancje pokarmowe, nagromadzenie metali ciężkich w organizmie,

– Emocjonalne – depresja, nerwica, myśli lękowe itp.:

Leczenie kinezjologiczne nadnerczy:

Kinezjologia stosowana bardzo często korzysta z Punktów Chapmana (punkty neurolimfatyczne). W wielkim skrócie można powiedzieć, że każdy mięsień ma połączenie z naszymi narządami wewnętrznymi. Dla naszych nadnerczy mięsień ten nazywa się m. krawieckim.

Jak dowiedzieć się czy akurat mięsień krawiecki jest zaburzony w wyniku nieprawidłowej pracy nadnerczy?

Punkty Chapman mają określone pola na naszym ciele. Punkt dla mięśnia krawieckiego znajduję się 2,5 cm w bok oraz 5cm w górę od pępka. Punkty te odpowiadają zarówno dla mięśnia krawieckiego jak i również dla naszych nadnerczy (Visceral Reflex Points). W przypadku uszkodzonych nadnerczy położenie ręki na wyżej wymienione punkty spowodują osłabnięcie mięśnia wskaźnikowego lub znormalizowanie nieprawidłowego napięcia w mięśniach krawieckich. – to służy do diagnostyki.

Punkty Chapmana dla nerek i nadnerczy

Jak w przypadku każdej terapii, należy znaleźć przyczynę, która może być: strukturalna, biochemiczna lub emocjonalna. Należy zlikwidować przyczynę podczas sesji terapeutycznej oraz przekazać wskazówki dla pacjenta. Jeżeli masz problem z Zespołem Przewlekłego Zmęczenia umów się na wizytę.

Autoterapia dla nadnerczy

Autoterapia na wzmocnienie tarczycy i nadnerczy

Życzę każdemu zdrowego układu nerwowego i jak najmniej zmęczenia.
Tomasz Chojnicki

Kategorie
Artykuły

Czy znasz 10 sposobów na zdrowy układ nerwowy?

Czy znasz 10 sposobów na zdrowy układ nerwowy?

Zbliża się początek nowego roku kalendarzowego a wraz z nim najprawdopodobniej nowe wyzwania i postanowienia. Podczas swojej praktyki fizjoterapeutycznej niejednokrotnie przetarłem się z “instynktem Boga” oraz wyidealizowanych oczekiwań dążących do doskonałości w pracy. Mimo iż XXI wiek jest bardzo rozwinięty w zakresie anatomii, fizjologii człowieka, neurologii to i tak pozostaje bardzo wiele niewiadomych w zakresie ludzkiego ciała. Medycyna z każdym wiekiem się zmienia. Sposoby myślenia, nowe narzędzia i techniki. Jednakże jest kilka aspektów, które mimo upływu czasu się nie zmieniają!

Poznaj 10 sposobów na zdrowy układ nerwowy!

1 Zadbaj o prawidłowy sen

Proste wskazówki:

 • Nie ignoruj pierwszych oznak zmęczenia – postaraj się mieć regularne godziny snu przez 7 dni w tygodniu.
 • Ostatni posiłek do godziny 18.00 – zrezygnuj z posiłków białkowych. Białko obniża wytwarzanie melatoniny “hormon snu”. Warto zjeść kiwi.
 • Zrezygnuj z używania elektroniki na 1h przed snem.
 • Zmniejsz o połowę natężenie światła na 1h przed snem – mogą być świece lub regulowane lampki nocne.
 • Przewietrz pokój – 30 minut przed snem.
 • W razie konieczności odpowiednia suplementacja Melatoniną lub olejkiem eterycznym z Lawendy – zalecam konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.
 • Jeżeli posiadasz iWatcha lub miBanda – warto sprawdzać poziom głębokiego snu.

2. Zdrowe nawyki żywieniowe

Proste wskazówki:

 • Nie przejadaj się – nie spożywaj bardzo obfitych posiłków.
 • Jedz minimum 2 razy w tygodniu ryby.
 • Ogranicz spożywanie mięsa, nabiału, jajek do 1 posiłku dziennie.
 • Unikaj przetworzonej żywności. Ogranicz wyjścia na Fastfood-y.
 • Jedz kurkumę z pieprzem.
 • Zjedz kilka czerwonych owoców.
 • Zjedz kilka zielonych warzyw.
 • Jedz długo i przeżuwaj każdy kęs – zrezygnuj z elektroniki podczas jedzenia.

3. Regularna aktywność fizyczna

Proste wskazówki:

 • Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 150 minut tygodniowo.
 • Uprawiaj aktywność fizyczną, która sprawia Tobie przyjemność.
 • Podczas aktywności fizycznej bądź skupiony na treningu.
 • Wyznacz sobie cele.  

4. Kontroluj emocje

Proste wskazówki:

 • Odkryj źródło Twojego problemu – może być przydatna pomoc psychologa lub psychoterapeuty.
 • Wykonuj proste techniki oddechowe – polecam e-book Sandra Osipiuk „Oddech w stresie”.
 • Podczas ataku stresu odwracaj swoją uwagę czymś przyjemnym – malowanie, rysowanie, śpiewanie itp.:
 • Zacznij dostrzegać korzystne aspekty z sytuacji wywołujących stres.   
 • Wykonuj ćwiczenia pomagające obniżyć poziom kortyzolu.

5. Nie lekceważ bólu  

Proste wskazówki:

 • Zacznij postrzegać ból jako lampkę, która ostrzega Nasz organizm przed niebezpieczeństwem.
 • Tabletki przeciwbólowe w dłuższej perspektywie mają gorszą skuteczność w likwidacji bólu niż leczenie zachowawcze np.: fizjoterapia.
 • Ciało jako całość wymaga uwagi i troski, nie zaś zabierania mu możliwości dopominania się o zdrowie. Nie ignoruj jego potrzeb.
 • Znajdź osobę, która zdiagnozuję przyczynę Twojego bólu oraz poświęci Tobie swój czas.
 • Rezonans Magnetyczny, Tomografia Komputerowa, Rentgen nie leczy bólu.
 • Blokady przeciwbólowe likwidują ból. Nie likwidują przyczyny bólu.
 • Powrót do zdrowia to długotrwały proces. Likwidacja bólu nie oznacza zlikwidowanie problemu. Bądź cierpliwy i zaufaj fizjoterapeucie, lekarzowi.

6. Wykonuj profilaktyczne badania – nawet jeśli jesteś zdrowy

Proste wskazówki:

 • Ciśnienie tętnicze.
 • Morfologia.
 • Lipidogram (cholesterol).
 • Glukoza.
 • TSH, FT3 i FT4.
 • Kreatynina (eGFR).
 • ASP/ALT.
 • Witamina D (250HD).
 •  Elektrolity.
 • Badanie moczu.

7. Zadbaj o relaks

Proste wskazówki:

 • Dbaj o kontakty z drugą osobą.
 • Zmieniaj otoczenie podczas wypoczynku.
 • Wyjedź w góry lub nad morze – pozwól odetchnąć nerwom wzrokowym.
 • Nie analizuj, bądź tu i teraz.

8. Odpowiednia suplementacja

Proste wskazówki:

 • ADEK – cały czas.
 • Magnez – cały czas.
 • Omega 3 – jeśli nie jesz ryb.
 • Witamina C.
 • Korzystaj z olejków eterycznych.

9. Zaprzyjaźnij się z zimnem

Proste wskazówki:

10. Znajdź zaufanego fizjoterapeutę!

Tomasz Chojnicki

Umów się na wizytę do mnie

Pozdrawiam
Tomasz Chojnicki

Kategorie
Artykuły

Zacznij to robić a będziesz zdrowszy

Zacznij to robić a będziesz zdrowszy – morsowanie.

Leczenie zimnem należy do najstarszych metod fizykoterapii, a jego historia sięga czasów starożytnych. Wzmianki o stosowaniu zimna w celach leczniczych pojawiły się w Egipcie około 2500 r. p.n.e., gdzie formą jego stosowania było moczenie w zimnej wodzie. Kąpiel w kulturach starożytnych była ważnym elementem codzienności. Przybierała formę rytuału o głębokim znaczeniu obyczajowym oraz religijnym. Starożytni Rzymianie zażywali kąpieli, aby obmyć ciało oraz zapewnić sobie czystość duchową.

Mechanizm funkcjonowania organizmu podczas morsowania

Proces ten przebiega dwuetapowo. W pierwszej fazie (niedokrwienia, ischemii) dochodzi do natychmiastowego zwężenia naczyń i zmniejszenia ukrwienia skóry, co objawia się zblednięciem skóry w miejscu zadziałania zimna. Tempo zwężania naczyń krwionośnych wskazuje na to, że jest ono wynikiem odruchu wegetatywnego układu nerwowego pobudzonego przez podrażnienie termoreceptorów w skórze. Skurcz naczyń prowadzi do ograniczenia przepływu krwi przez skórę i w ten sposób ogranicza utratę ciepła. W wyniku zadziałania niskiej temperatury zwiększa się także lepkość krwi, co wpływa na ograniczenie perfuzji. W dalszym przebiegu dochodzi do powolnego obniżania temperatury skóry, mięśni i stawów. Następuje miejscowe zmniejszenie przemiany materii i zwiększenie krążenia w części rdzennej. Ma również miejsce zmniejszenie przewodnictwa nerwowego i podwyższenie progu bólowego, a także zwiększenie napięcia mięśni szkieletowych oraz zwiększenie napięcia naczyń, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego i żylnego. Po 3-5 minutach od zadziałania zimna rozpoczyna się druga faza, czyli reperfuzja. Dochodzi wówczas do rozszerzenia naczyń, zwiększenia ukrwienia skóry w postaci rumienia i wzrostu ucieplenia skóry. Rozszerzenie naczyń jest bardziej intensywne, gdy reszta ciała jest relatywnie ciepła. Zmiana ta ujawnia się często gwałtownie na twarzy, szczególnie w okolicy nosa i uszu, a także w okolicy dłoni i stóp, w okolicy rzepki, wyrostków łokciowych, paliczków i pewnych okolic klatki piersiowej. Ma miejsce powolny wzrost temperatury uprzednio ochłodzonych tkanek, a także zwiększenie przemiany materii w części rdzennej. Dochodzi do obniżenia napięcia mięśni szkieletowych oraz zmniejszenia napięcia ścian naczyń, a także obniżenia ciśnienia tętniczego i żylnego. Efekt ten może utrzymywać się nawet 15 minut, zanim dojdzie do ponownego zwężenia naczyń.

Wim Hof – człowiek lód

Uważaj na palce u rąk i stóp!

Utrzymywanie względnie stałej temperatury wewnętrznej jest niezwykle ważne dla sprawnego działania organizmu stałocieplnego. Stałość temperatury nie jest jednak równomierna i dotyczy głównie wnętrza ciała, podczas gdy temperatura warstw powierzchownych w znacznym stopniu zależna jest od czynników zewnętrznych. Największą utratą ciepła charakteryzują się te części ciała, które mają stosunkowo dużą powierzchnię w stosunku do swojej objętości (dotyczy to przede wszystkim kończyn, a zwłaszcza palców rąk i stóp). Wartość utraty ciepła w palcach jest niemal dziesięciokrotnie większa niż w tułowiu.

Film dokumentalny “LUBIĘ ZIMNO” special guest Wim Hof

Zalety morsowania

– Najsilniejszy środek przeciwbólowy,
– Spowolnienie miejscowego metabolizmu,
– Poprawa zakresów ruchomości stawów,
– Zniesienie uczucia zmęczenia,
– Wpływ na neurotransmitery
– Poprawa nastroju u człowieka,
– Zwiększenie odporności organizmu,
– Poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego,
– Pozytywny wpływ na skórę, 

* Trenujesz zawodowo – zacznij regularnie morsować!

W przypadku ostrego urazu występują dwa źródła uszkodzenia: uraz główny oraz wtórne niedotlenienie tkanek i pourazowa czynność enzymów. Zastosowanie miejscowego chłodzenia wystarczająco szybko po urazie może w znacznym stopniu zapobiec tym zmianom. Uraz podstawowy powoduje zniszczenie komórek, a komórki niezniszczone są z kolei pozbawione dostaw normalnej ilości tlenu, co może doprowadzić do ich obumarcia. W tym przypadku spowolniony działaniem zimna metabolizm i zwolnione tempo uwalniania enzymów destrukcji, zwiększają szanse przeżycia komórek. Obrzęk prowadzi do ograniczenia dostępu komórek do naczyń. Działanie przeciwobrzękowe zimna zapobiega więc również powstawaniu zniszczeń wtórnych. Mechanizm wpływu niskich temperatur na stan zapalny nie jest jeszcze w pełni poznany. Wiadomo jednak, że leczenie niskimi temperaturami zwiększa aktywność układu immunologicznego, polegającą na stymulacji neurocytów. Wykazano, że kąpiele w zimnej wodzie powodują zwiększenie ilości monocytów, limfocytów, wzrost stężenia czynnika martwicy nowotworu (TNF-α), czy aktywności interleukiny-6.

     Odnowa biologiczna w swoich działaniach opiera się przede wszystkim na termoterapii, w której stosuje się tylko bodźce naturalne. Powszechnie wykorzystywane są: sauna, łaźnie, zabiegi ogrzewające oraz zabiegi oziębiające, hydroterapia i krioterapia. Krioterapia jest w dzisiejszych czasach metodą chętnie wykorzystywaną w sporcie. Jej stosowanie daje sportowcom możliwość szybkiego powrotu na areny sportowe. Stosowana jest w leczeniu ostrych urazów, m.in.: stłuczeń mięśni, krwiaków mięśniowych, skręceń stawów i uszkodzeń więzadeł. Odgrywa również istotną rolę w leczeniu przewlekłych zespołów przeciążeniowych, np.: tendopatii, zaburzeń rzepkowo-udowych. Wyniki badań Ascensão i wsp. wskazują, że jednorazowe zanurzenie w zimnej wodzie, bezpośrednio po wysiłku jest skuteczne w redukcji markerów uszkodzenia mięśni. Zimno staje się ważnym narzędziem w profilaktyce urazów z przeciążenia, w przebiegu intensywnych treningów oraz przygotowań do startów w zawodach rangi mistrzowskiej. Chłodzenie stanowi ponadto środek uzupełniający po operacyjnych zabiegach rekonstrukcji wewnątrzstawowych oraz rekonstrukcji więzadeł, ścięgien, mięśni i kości.

Jan Błachowicz – mistrz świata kategorii półciężkiej UFC

Przeciwskazania do morsowania

– Niewydolność krążeniowo-oddechowa,
– Ciężkie przypadki dusznicy bolesnej spontanicznej,
– Przecieki żylno-tętnicze w płucach,
– Ostre schorzenia dróg oddechowych różnego pochodzenia,
– Destabilizacja układu krążeniowego oraz mózgowego:
– Przebyty bądź zagrażający zawał serca i/lub mózgu,
– Wady aparatu zastawkowego serca w postaci zwężenia zastawek półksiężycowatych aorty czy zwężenie zastawki dwudzielnej,
– Zaburzenia rytmu serca przy jego częstości powyżej 200 uderzeń na minutę,
– Ostre choroby infekcyjne i wirusowe, a także niewyjaśnione stany gorączkowe,
– Zagrożenia zatorami oraz zakrzepami w układzie żylnym,
– Otwarte rany i owrzodzenia,
– Zmiany miażdżycowe oraz troficzne układu naczyniowego utrudniające lub uniemożliwiające jego prawidłową reakcję na oziębienie,
– Choroby przebiegające z nietolerancją zimna, np. choroba Raynauda,
– Padaczka,
– Niedoczynność tarczycy,
– Wyniszczenie i wychłodzenie organizmu,
– Stosowanie leków, zwłaszcza neuroleptyków,
– Stosowanie alkoholu przed lub w trakcie ekspozycji na niską temperaturę,

Badania naukowe na temat zimnych kąpieli

Entuzjaści zimnych kąpieli cieszą się o wiele większymi korzyściami zdrowotnymi. Udowodniono, że efektem takich kąpieli są hartowanie ciała i zapobieganie chorobom, także infekcyjnym. U morsów zaobserwowano bowiem zwiększoną odpowiedź układu immunologicznego. Dane epidemiologiczne wskazują na zmniejszenie częstości zakażeń układu oddechowego o 40% w grupie osób regularnie morsujących, co potwierdza tę tezę. Pływanie zimą może przyczyniać się także do redukcji bólu na okres przeszło 24 godzin, stąd znajduje korzystne zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy fibromialgia. Huttunen i wsp.  opisali wpływ regularnych kąpieli zimowych na ogólne samopoczucie morsów, mając na celu potwierdzenie subiektywnych skutków tej aktywności na zdrowie somatyczne i psychiczne badanych. Wyniki ich badań potwierdziły, że w wyniku adaptacji do zimnej wody doszło do istotnego zmniejszenia napięcia i zmęczenia oraz poprawy nastroju i pamięci. Wykazali, że osoby morsujące miały więcej energii i wigoru oraz wykazywały większą aktywność niż grupa kontrolna. Korzyści płynące z morsowania mogą przynajmniej częściowo wpływać na emocje i mieć duże przełożenie w życiu codziennym, chociażby przez zwiększenie poczucia własnej wartości.

Drogi czytelniku zanim rozpoczniesz swoją przygodę z morsowaniem zapamiętaj o dobrym przygotowaniu się! W przypadku ekspozycji na niską temperaturę ważne jest odpowiednie przygotowanie organizmu. Przed wejściem do zimnej wody właściwe jest wykonanie krótkiej, około 10 minutowej rozgrzewki. Nie powinna ona znacznie obciążać organizmu, a jedynie przygotować mięśnie do ochłodzenia przez poprawę ich ukrwienia. Zalecam pierwsze podejścia wykonać z osobą doświadczoną 🙂 

Pozdrawiam.
Tomasz Chojnicki

Tomasz Chojnicki podczas morsowania.
Kategorie
Artykuły

Czy wiesz, że blizna może powodować ból kręgosłupa?

Czy wiesz, że blizna może powodować ból kręgosłupa?

Zaczynając ten akapit rozmyślałem w głowie od czego ugryźć ten jakże ciekawy temat. Otóż przyczyn bólu kręgosłupa może być naprawdę bardzo wiele a diagnostyka terapeuty może zaczynać się na stopach a kończyć na głowie. Jednym z nieodłącznych elementów mojej pracy gabinetowej jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z całego życia pacjenta. W ciągu kilku lat pracy z pacjentami zauważyłem korelację pomiędzy zmianami strukturalnymi a objawami bólowymi. Pacjenci, którzy posiadali blizny w obrębie jamy brzusznej częściej skarżyli się na ból w dolnym odcinku kręgosłupa.

Blizna po cesarskim cięciu

Blizna nie ma daty ważności dlatego mimo upływu lat obszar nacięcia może pozostać bolesny oraz powodować zaburzenia oddychania w wyniku ścisłej korelacji z układem oddechowym. Układ nerwowy naszego organizmu widząc niewydolność głównych mięśni oddechowych znajdujących się w obszarze nacięcia, przekierowuje swoje siły na dodatkowe mięśnie “oddechowe” znajdujące się w klatce piersiowej i szyi. Po dłuższym czasie między innymi taki jak: pochyłe, mostkowo-obojczykowo-sutkowe oraz dźwigacz łopatki stają się hipertoniczne lub hipotoniczne. Oznacza to, że mięśnia są słabe co w konsekwencji prowadzi do przeciążenia odcinka szyjnego. Może objawiać się mocnym bólem.

Blizna po CC
Blizna po cesarskim cięciu

Wraz z upływem czasu blizna goi się i staję się coraz mniej tkliwa. Niestety funkcja brzucha staje się rozmyta z powodu sprzężenia zwrotnego spowodowanego na poziomie uszkodzonych tkanek. To toruje drogę słabej kontroli kręgosłupa i miednicy. Więzadła oraz stawy przyjmują dużo większe obciążenia niż powinny.

Stabilizacja ciała

Ludzki organizm każdego dnia narażony jest na przyjmowanie wielu bodźców pochodzących z zewnątrz. Delikatny dotyk, nacisk, dźwięk, ciepło, zimno, emocje (myśli), pobudzanie nocyceptywne i wiele innych bodźców odbieranych jest w mózgu. To mózg decyduje czy informacja zwrotna będzie prawidłowa czy też nie. W wyniku posiadania blizny po cesarskim cięciu może dojść do zaburzenia informacji płynącej z miejsca tkliwego do naszej kory ruchowej. W konsekwencji mięśnia odpowiadające za core-stability zmieniają swoją toniczność. Dochodzi wtedy do przeciążenia mięśni na poziomie odcinka lędźwiowego. Wszystko to prowadzi do pojawienia się bólu kręgosłupa.

Warto zaznaczyć, że blizny to nie tylko cesarskie cięcie, ale również usunięte znamiona, pieprzyki, rozcięcia itp.: Mechanizm zachodzenia zmian jest taki sam.

Jeżeli zainteresował Ciebie ten tekst to podziel się go ze znajomymi, szczególnie tymi których boli kręgosłup. Zachęcam do kontaktu ze mną w celu zadania pytań lub umówienia się na wizytę.

Pozdrawiam.
Tomasz Chojnicki

Tomasz Chojnicki